Çimeli Köyü Resmi Web Sitesi
Ziyaretçi Defteri
Arama
Anket
Yeni Tasarımımız Sizce Nasıl ?

Çok Güzel
Çok Güzel
100% [2 Oylar]

İyi
İyi
0% [0 Oylar]

İdare Eder
İdare Eder
0% [0 Oylar]

Eskisi Daha İyiydi
Eskisi Daha İyiydi
0% [0 Oylar]

Kötü
Kötü
0% [0 Oylar]

Oylar: 2
Başlama Tarihi: 21/02/2009 00:31
Bitiş Tarihi: 30/01/2011 21:21
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 132
· En Yeni Üye: pS1bY8pG2l
Kurucu
Kurucu : Ayhan Aras
Kurucu : Mehmet Başcı
Tarihçe
Çimeli cemaati günümüzden yaklaşık 200 - 250 yıl önce konar- göçer aşiret şeklinde hayatlarını sürdürüyordu. Obalar şeklinde çadırlarda yaşıyorlardı deve,at, koyun ve sığır sürüleri bulunuyordu. Kışı Çukurovada adanada geçiriyorlar, bahar aylarında Aksaray'a gelerek sürülerini otlatiyorlardı.

Yaza doğru otlar kururken Sivas-Uzunkaya ya göç ediyorlardı ve sonbahara kadar orada kalıyorlardı kış yaklaşırken tekrar Çukurovaya iniyorlardı, Çukurova - Aksaray - Uzunkaya üçgeni arasında dolaşmaktaydılar Sadece bilinen Çimeli Aşireti mensupları 2si Kırşehirde, 3ü Aksarayda, 6sı Adanada olmak üzere toplam 11 köy veya kasabada ikamet ediyorlar.

Adana karataş ilçesi istikametinde 29. km de çimeli köyü bulunuyor. Çimeli köyüyle birlikte 7 köy aynı aşirete mensupmuş. Bunların hepsi çok yakın mesafelerde yerleşmişler. Bu köyler Çimeli, Terliksiz, Helvacı, Yüzbaşı, Kamışlı, Oymaklı ve Sirkenli.

Köyümüzün ilk Camiisi köy merkezinde kerpic tek bir oda idi, 1953 yılında sökülerek yerine tastan bir Camii yapılmıştır, bu Camiin inşaati 1955 senesinde bitmiştir ayrıca Köyümüzün İlköğretim okulu 1956 senesinde Karatas yolu üzerine inşaat edilmiştir, köyden 150m uzaklıkta olmasının sebebi çevre köylerde mektep olmadığından dolayı Topraklı, Cukurkamis, Terliksiz, Yüzbaşı köyünden olan talebeler burada ögretim görmüşlerdir.

Bu mektebi yaptıran Merhum MÜSLÜM BENLİ'dir. Bu mektep ve camii'nin giderleri için 50 dönüm tarla bağışlamıştır. Kendisi köyümüze büyük yardımlarda bulunmuştur 1957 senesinde vefaat etmiştir.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
M. Kemal Atatürk
Takvim
Hava Durumu

ADANA

Namaz Vakti